
Обучение Брюксел-февруари 2010
На 25 февруари в столицата на Белгия и седалище на Европейската комисия и Европейския парламент – Брюксел, се проведе поредна обучителна сесия от станалия традиционен ден за европейско обучение на съдебни изпълнители. Събитието бе организирано от Международния съюз на съдебните изпълнители по инициатива на новия президент на съюза, г-н Лио Нетен.

Въпреки сложния за града и страната момент – затруднен трафик вследствие на тежката жп катастрофа от 15.02.2010, форумът се радваше на сериозен интерес от колеги от цяла Европа. Участниците наброяваха близо 150 души, като от българската камара в обучението взе участие Тодор Луков от ДЗЗД „Луков и Горчев” гр. Пловдив.

Вечерта преди образователното събитие белгийската камара на съдебните изпълнители демонстрира сърдечно гостоприемство като покани участниците на официална вечеря в ресторант разположен в историческа 600 – годишна сграда в стария център на града.

В сърдечна атмосфера, в присъствието на доайени на международния съюз, водещи фигури в професията и представители на академията, между които: Франсоаз Андре, Бернар Меню, Матю Шардон, проф. Антони Йонгблод, Ролан де Мерлие, Карлос Калво, и др. президентът Лио Нетен прокламира значимостта на обучителния процес на европейско ниво с цел както за повишаване на квалификацията на отделните професионалисти така и за все по-пълното функционално интегриране на дейностите на съдебните изпълнители от европейски страни. В характерния си увлекателен стил г-н Нетен заяви, че съгласно мъдрите съвети на баба му, усърдното обучение се предпоставя от добра храна и благодари на домакините, които наистина се бяха погрижили изяществото на белгийските специалитети, придружени с изискани френски вина да отговарят на висотата на събитието.

Обучителната сесия на 25 февруари премина в позитивна и динамична атмосфера на колегиалност и професионална солидарност. Първата тема – „Да открием Европейските институции” беше представена от Йоз Уидехааг от Холандия, първи квестор на комисията на Международния съюз.

През първата част на деня основна тема на доклада на Гийом Пейен, професор от университета в Мейн, Франция и Патрик Жилен, съдебен изпълнител от Белгия бяха проблемите на Европейската съдебна практика. Практическите аспекти на темата и в частност европейската заповед за изпълнение бяха представени от Матю Шардон – първи секретар на Международния съюз и Димитриос Тсикриакас, професор по право в Атинския университет. Техническите упражнения по темата бяха водени от Карлос Калво, президент на националната камара на съдебните изпълнители на Люксембург.

След обяд, г-н Гийом Пейен, консултант на Международния съюз направи ревю и анализ на европейското законодателство в аспекта на програмата от Стокхолм – правна рамка за периода 2010 – 2014 г. на Европейския съюз за взаимодействие между страните – членки в областите на полицейската и митническа компетентност, спасителни операции при бедствия и аварии, взаимодействие в областта на гражданското и наказателното право и др.

Обучението завърши с презентация на правната уредба на изпълнението спрямо недвижимо имущество в Румъния и Франция съответно от г-н Адриан Стойка – секретар на борда на Международния съюз и председател на Румънската камара и Стефан Женсолен, съдебен изпълнител от Франция. Изключителен интерес при практическите занятия предизвика презентацията на Гюла Ковач – колежка от Унгария, която представи унгарската електронна „он-лайн” (интернет базирана) система за провеждане на търгове за продан на недвижими имоти, която позволява за съответната продан да се регистрират и наддават не само присъстващи в залата на търга наддавачи, но и такива, които са се регистрирали и наддават по електронен път в глобалната мрежа.
В заключение можем да заявим адмирациите си към перфектната организация от страна на Международния съюз и белгийската камара и добрата професионална грижа за повишаване квалификацията на европейските съдебни изпълнители. Колегите от ДЗЗД „Луков и Горчев” гр. Пловдив с готовност ще предоставят копия от обучителните материали на всички интересуващи се колеги.